strona główna
oczekiwania   inspiracje   realizacje   kontakt   oferta

Zamieszczone na stronie przykładowe realizacje mają na celu przedstawienie Państwu sposobu pracy i naszego myślenia o dekoracji ceramicznej jako elemencie architektonicznym i zdobniczym. Realizację obiektów ceramicznych poprzedza zawsze szczegółowe omówienie funkcji jaką dana dekoracja będzie pełnić we wnętrzu. Naszym klientom służymy poradą zarówno w doborze ceramiki jak i przy ustalaniu koncepcji wnętrza.

Wiejska kuchnia.


Prostota i swojski wiejski klimat - koncepcja wnętrz i projekt mebli: pracownia autorska "Nastroje wnętrz" Elżbieta Chudziak.


Łany zboża. Stara szafa z malowanymi drzwiami. Kafle ceramiczne nad piecem. Te elementy głównie stanowią o nastroju tego wnętrza. Poranne słońce wydobywa kształty zdobień na kaflach. Dekoracja jest delikatna - wymaga skupienia uwagi. Latem subtelnie podkreśla nastrój a zimą jest wspomnieniem letniego widoku za oknem.Poniżej przestawiamy zestawienie cech wspólnych wytwarzanych przez nas kafli. Mamy nadzieję że te informacje będą inspirujące w określeniu przydatności właśnie naszych wyrobów do realizowanych przez Państwa przedsięwzięć.

Zaokrąglone górne krawędzie
Zaokrąglone górne krawędzie, przy układaniu z kafli większej powierzchni, podkreślają ręczny charakter wykonanej dekoracji i przestrzenność formy. Przy wplataniu pomiędzy standartowe płytki można dowolnie wysuwać ich płaszczyzny ponad płaszczyznę ściany co nie powoduje powstawania ostrych krawędzi w układanym wzorze. Cecha ta jest również przydatna podczas ozdabiania powierzchni, z ułożonych już płytek, dekorami z naszych kafli. Nasze elementy przyklejane na dowolną powierzchnię częściowo lub całkowicie ją przesłaniając mogą stanowić wypukły ornament.

Szkliwione do podstawy
Szkliwienie kafli do płaszczyzny ich podstawy (front płytki i krawędzie boczne) daje możliwość układania dowolnych kompozycji i dekoracji bez konieczności fugowania. Cecha ta pozwala ponadto na stosowanie szerokiej gamy technik montażu i co z tym związane, klejenia płytek do wielu nietypowych powierzchni.

Mały ciężar
Mały ciężar płytek wynika z przyjętej techniki wytwarzania. Z pewnymi modyfikacjami stosujemy techniki wytwarzania wg tradycyjnych XVI-wiecznych metod. Mały ciężar otwiera nowe możliwości wykorzystania naszych kafli jako elementów dekoracji trwale przytwierdzonych do nietypowych podłoży ale również dekoracji nietrwale związanych z podłożem (wplatanie kafli pomiędzy gipsowy tynk strukturalny lub montaż, jako ornamenty, przy pomocy kleju do powierzchni istniejącej glazury).

Dopasowany rozmiar
W trakcie realizacji projektu na zamówienie możliwe jest indywidualne określenie rozmiarów i kształtów zamawianych elementów. W podstawowej ofercie proponujemy dopasowanie rozmiaru wytwarzanych przez nas elementów do oferty standartowych płytek. Stosowane przez nas rozmiary to 103x103mm (lub 153x153mm) oraz 98x98mm (lub 148x148mm). Rozmiar 103x103mm może być stosowany w przypadku klejenia większych powierzchni lub wplatania dekorów pomiędzy standartowe płytki (układane z fugą) a także w przypadku kiedy kleimy dekory do istniejącej powierzchni ze standardowych płytek (dekor o rozmiarze 103x103mm pozwala na całkowite zamaskowanie płytki o rozmiarze 100x100mm). Rozmiar 98x98mm jest stosowany do klejenia większych powierzchni. Proponujemy wówczas różnicowanie kształtu każdego kafla stanowiącego element wzoru. Rozmiar ten doskonale pasuje do zastosowan jako dekor w przypadku umieszczania naszych płytek pomiędzy standardowymi płytkami układanymi bez fugi. Należy pamiętać o pewnej tolerancji rozmiaru wynikającej z faktu wytwarzania ręcznego. Proponujemy niejednokrotnie celowe różnicowanie rozmiarów podstawy szukając właściwego wyrazu artystycznego dla danej realizacji.

Paleta kolorów
Kolorystyka kafli dobierana jest każdorazowo indywidualnie do konkretnej realizacji. W początkowej fazie zamówienia proponujemy zrealizowane próbek dwóch wariantów kolorystycznych, będących jeden kontrapunktem a drugi dopełnieniem kolorystyki wnętrza.

Detale
W trakcie wykonywania kompletnego projektu poza możliwością dobrania rozmiaru elementów ceramicznych, określamy również ich ukształtowanie związane z funkcjonalnością wnętrza. Wykonujemy: kafle profilowane uwzględniając przyłącza wodno-kanalizacyjne, kafle z mydelnicami, kafle profilowane z miejscem montażowym na mocowanie wieszaka lub półki itp. Wplatane pomiędzy standardowe płytki dekory mogą mieć "wyszukany" charakter przestrzenny.

Okładanie narożników ścian
Przy układaniu naszych kafli na narożnikach i krawędziach murów wykorzystujemy ich cechę związaną z zaokrąglonym wykonczeniem krawędzi. Po zetknięciu krawędzie nakładają się częściowo na siebie.

Zagłębienie w tylnej ścianie
Zagłębienie w tylnej ścianie kafli umożliwia umieszczanie warstwy zaprawy (lub kleju montażowego) bezpośrednio na kaflu bez konieczności nanoszenia jej pacą na powierzchnie ściany. Cecha ta jest przydatna w przypadku układania kafli bez fugi. Umożliwia ona również niekonwencjonalne rozwiązania montażowe w zależności od typu stosowanych klejów montażowych i rodzaju powierzchni (kafle można układać na większości powierzchni: od tradycyjnych tynków, przez płyty kartonowo - gipsowe aż do powierzchni drewnianych).


2007 © MMWW - CERAMIKA
strony internetowe, prezentacje multimedialne